Od pondělí 2. září bude do konce příštího týdne probíhat na Karlově Hrádku Archeologický výzkum, který provádí Archeologický ústav FF Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích jako součást terénní praxe studentů. V rámci výzkumu je také ve dnech 4. a 11. 9. 2024 připraven cyklus přednášek pro širokou veřejnost od 19 hodin v Relax Hotelu Pelikán v Purkarci.
Firma Vidox pracuje na konzervaci další stěn. V průběhu dne tak můžete přímo vidět řemeslníky při práci. Při kontrolních dnech odborníci pečlivě dohlížejí na co největší autentičnost. Dbejte však bezpečnosti pohybu na zřícenině a nevstupujte do ohrazených prostor ani na lešení.
V letošním roce se podařilo získat finanční podporu z programové dotace Jihočeského kraje na 1. etapu vypracování digitálního modelu hradu. Geofyzik Jiří Šindelář ve spolupráci s archeology pracuje na digitální rekonstrukci gotického hradu Karlův Hrádek, která bude vycházet z provedené 3D dokumentace zachovaných reliktů hradu a z výsledků studia analogických objektů u nás i v zahraničí. Zohlední se i starší rekonstrukční plánové návrhy a představy o původní podobě hradu
Další etapa Konzervace a zajištění zříceniny Karlův hrádek byla zahájena. V letošním roce bude provedena konzervace a zajištění stěn č. 10 a 13. Práce provádí firma VIDOX s.r.o., stejně jako vloni. Dbejte opatrnosti při pohybu po zřícenině, nevstupujte do zaplocených částí. Akce probíhá za finančního přispění Ministerstva kultury a Jihočeského kraje.
Přednášející: prof. PhDr. Rudolf Krajíc, CSc. / Archeologický ústav Filozofické fakulty JU
Přednáška doplněná o praktické ukázky představí badatelsky a prezentačně pojatý projekt věnující se kulturní památce Karlova Hrádku u Purkarce. Jedná se o zaniklý hrad, který je jedinou stavbou Karla IV. v Jihočeském kraji. V roce 2018 podepsalo vedení Jihočeské univerzity s městem Hluboká nad Vlavou dohodu o spolupráci při vědeckém výzkumu, památkové ochraně, sanaci a prezentaci Karlova Hrádku. Realizací projektu byl pověřen Archeologický ústav FF JU: V oblasti základního a aplikovaného vědeckého výzkumu se jedná o zajištění všech forem terénního archeologického odkryvu, o detailní geodetické zaměření lokality a aplikaci nejmodernějších dokumentačních a prospekčních technik. Postupně vzniká podrobný plošný i 3D plán lokality, obsahující nejen hradní jádro s příkopem, ale i předhradí s valem a přilehlé území včetně řeky.
Srdečně Vás zveme v sobotu 6. 5. 2023 od 10.00 hodin na Zahájení sezóny na Karlově Hrádku na téma Řeka, les a lov. V 10 hodin bude akce oficiálně zahájena. Představíme Vám plánované činnosti na hrádku a hlavní aktivity během léta a podzimu. V předhradí bude zajištěno občerstvení Pivovarem Hluboká a purkareckými hasiči. Tamtéž si pro návštěvníky připraví zajímavé expozice naši Hluboká v pohybu, Cech Sv. Huberta, NZM Ohrada, voraři a další. Celý den bude otevřeno Muzeum voroplavby v Purkarci a bude možné využít přívoz z Purkarce. Od 11 do 16 hodin bude hrát živá hudba v podání Zlatých Skořápek na pódiu
Tuto sobotu 1. 4. 2023 se můžete spolu s dalšími nadšenci vydat na výšlap z Hluboké do Purkarce. Čeká Vás zastávka na Karlově Hrádku a pak symbolické odemykání Vltavy v Purkarci. Pro účastníky bude připraveno posezení s hudbou v Relax hotelu Pelikán v Purkarci cca od 14 do 19 hodin. V 19.30 pojede autobus z Purkarce na Hlubokou. Kdo tam letos dorazí první?
Archeologové se v loňském roce zaměřili jednak na zpracování nálezů z minulých sezon, je toho úctyhodných 300 sáčků materiálu v 8 bednách a množství volně ložených architektonických článků. Archeobotanický materiál (více než tuna proplavených vzorků) a zvířecí kosti jsou připraveny na analýzu, kovy na konzervaci. Proběhlo školení studentů na kompletaci a konzervaci keramických nálezů, vznikla tak expozičně zajímavá torza nádob. V terénu bylo provedeno několik rekognoskací, dále pan profesor dělal prohlídky v rámci Archeologického léta. Průzkum se prováděl také v okolí Purkarce. U potoka Rachačky se podařilo získat soubor keramiky 13. století, který dokládá osídlení soudobé se vznikem hrádku i Purkarce. Projekt byl prezentován na zasedání České archeologické společnosti ve Strakonicích a Noci vědců na JČU. Můžete také shlédnout ,,dokument” Jak se dělá věda, který prezentuje výzkum a zpracování materiálu
V neděli proběhla v hlubockém kostele sv. Jana Nepomuckého Svatohubertská mše za chrámového zpěvu pěveckého sboru z Lišova a za loveckých signálů Jihočeských trubačů, kterou celebroval otec Tomas van Zavrel. Za účasti členů Řádu svatého Huberta byla uctěna památka patrona myslivců svatého Huberta, jehož příběh má co říci i současníkům a odkazuje na význam myslivosti a mysliveckých tradic. Po mši si mohli přítomní pochutnat na zvěřinovém guláši z Pivovaru Hluboká.
Děkujeme partnerům akce: Lesní správa Hluboká nad Vltavou, Město Hluboká nad Vltavou, Římskokatolická farnost Hluboká nad Vltavou, Cigar & Hunting Club, VAV Development, Diana -1. myslivecký spolek žen, Rybářství Hluboká nad Vltavou
V rámci projektu Kulturní program na Karlově Hrádku podpořeného Jihočeským krajem v rámci programu Podpora kultury zrealizoval spolek Karlův Hrádek ve spolupráci s Divadelním spolkem Křížžáci kulturní program zaměřený na divadlo, hudbu a tanec během turistické sezony 2022 od května do října. V rámci projektu byly uspořádány tyto akce:
30. 4. 2022 – Zahájení sezóny na Karlově Hrádku na téma Řeka, les a lov
28. 6. a 11. 8. 2022 – Komentované prohlídky na Karlově Hrádku nejen pro děti – Divadelní spolek Křížžáci z.s.
28. 6. 2022 – Divadelní představení Kocour Modroočko – Divadelní spolek Křížžáci z.s.
16. 7. 2022 – Multižánrové hudební Hrád(t)kování – ve spolupráci s Divadelním spolkem Křížžáci
Letos poprvé bude Hrádek hostit křížžácké Hrád(t)kování. Jde o projekt Divadelního spolku Křížžáci, kteří jsou jedním ze zakládajících členů spolku Karlův Hrádek a chtějí vnést do tohoto jedinečného prostředí divadelní, hudební a třeba i taneční vystoupení. V rámci projektu se odehraje v sobotu 2. 7. od 19 hodin divadelní představení Marešovy divadelní společnosti “Osudová setkání Přemysla Otakara II”. V půlce července tedy v sobotu 16. 7. se můžete těšit na Multižánrové hudební Hrád(t)kování, kdy se Vám mezi 14 a 19 hodinou představí 4 různé hudební žánry. Ve spolupráci s Křížžáky také na Hrádku organizujeme komentované divadelní prohlídky s divadelním představením. Letos zde opět přivítáme malé i větší školáky.
Také v letošním roce se mohou návštěvníci přihlásit na prohlídku Karlova Hrádku v rámci projektu Archeologické léto 2022 koordinované Archeologickými ústavy AV ČR v Praze a v Brně v termínech 25. 6. a 23. 7. 2022 od 14 hodin. Prohlídku bude zajišťovat prof. PdDr. Rudolf Krajíc, CSc z Archeologického ústavu z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Rezervace bude možná na: https://archeologicky-ustav-
Na 27. srpna se chystá Středověké Hrád(t)kování aneb loučení s létem, program nejen pro rodiny s dětmi.
Děkujeme Nadaci ČEZ za příspěvek na pořízení nového podia s mobilním zastřešením na nádvoří a kolostavu v předhradí v rámci projektu “Pořízení mobiliáře na Karlův Hrádek – 1. etapa”. Slavnostní odhalení proběhlo v sobotu 30. 4. 2022 na akci Zahájení sezóny na Karlově Hrádku za přítomnosti zástupců Nadace ČEZ a spolku Karlův Hrádek z.s.
Nebyli jste v sobotu na Karlově Hrádku zahájit letošní sezónu?
Nebyli jste v sobotu na Karlově Hrádku zahájit letošní sezónu? Nevadí, zde je krátká reportáž z akce a třeba se zde potkáme při jiné příležitosti. (poslechnout reportáž)
Zveme Vás v sobotu 30. 4. od 10.00 hodin na Zahájení sezóny na Karlově Hrádku na téma Řeka, les a lov. V 10 hodin bude akce oficiálně zahájena, poté bude prezentována realizace projektu “Pořízení mobiliáře na Karlův hrádek – 1. etapa” – pořízení kolostavu, podia a mobilního zastřešení za finančního příspěvku Nadace ČEZ. V předhradí bude zajištěno občerstvení a stánky jednotlivých účastníků (viz příloha), celý den bude otevřeno Muzeum voroplavby v Purkarci, je možné využít přívoz z Purkarce a v rámci akce Lodě na vltavské vodě bude z Hluboké dvakrát během dne vypravena loď se zastávkou na Karlově Hrádku. Od 11 do 16 hodin bude hrát živá hudba na novém podiu.
JARNÍ BRIGÁDA NA KARLOVĚ HRÁDKUMilí příznivci Karlova Hrádku, rádi bychom Vás pozvali na dobrovolnou brigádu na Karlově Hrádku v sobotu 19. března 2022 od 8.30 do cca 13 hodin. Budeme uklízet předhradí i nádvoří, čistit valy od náletů, zpracovávat dřevo. Občerstvení bude zajištěno v podobě buřtů na ohni a nealko nápojů. S sebou prosím nářadí – hrábě, lopaty, pily (pokud motorové, pak jen ti, kteří mají oprávnění a bezpečnostní doplňky), pákové nůžky. Společně se Sborem dobrovolných hasičů Purkarec, nám pomůžete připravit tuto jedinečnou památku na Karla IV. na letní sezonu a do stavu, který si zaslouží.Případní zájemci (včetně vybavení, se kterým se dostavíte) se prosím ohlašte na emailovou adresu spolek@karluvhradek.cz.Za spolek Karlův Hrádek z.s děkuje a těší se Jindřich Soukal.
PF 2022Děkujeme za podporu a spolupráci a těšíme se na další zajímavé projekty v novém roce 2022. Karlův Hrádek z.s.
V neděli 28. 11. 2021 od 14 hodin v kostele sv. Jana Nepomuckého v Hluboké nad Vltavou.
Program:
13.30 – Jihočeští trubači – lovecké fanfáry na náměstí
14.00 – 15.00 Svatohubertská mše v kostele sv. Jana Nepomuckého – celebruje otec Tomas van Zavrel za doprovodu Chrámového sboru z Lišova a Jihočeských trubačů
15.00 Jihočeští trubači – na náměstí, zvěřinový guláš v pivovaru
Poté pokračuje program Andělská Hluboká na náměstí a v 17 hodin se bude rozsvěcovat vánoční strom.
V rámci projektu byla zrealizována 1. etapa návštěvnického okruhu plnící vzdělávací a zážitkovou funkci. V rámci projektu byly vyrobeny a umístěny 4 objekty: lovecký terč, gotická kaple, voroplavba, rozcestník „zde stojím“. Jednotlivé objekty charakterizují důvody vzniku Karlova Hrádku a upozorňují návštěvníky všech věkových kategorií na jedinečnou památku. Jde zároveň o témata resp. lidské činnosti, které charakterizují jihočeskou krajinu.
O naší snaze zpřístupnit Karlův Hrádek vozíčkářům nejen mluvíme, ale skutečně se o to snažíme a věříme v úspěch. Paralelní variantou chceme kopírovat maximum toho, co se chystáme připravit pro intaktní veřejnost. Využili jsme proto příležitosti a pozvali na výlet pár účastníku III. ročníku Poháru města Hluboká nad Vltavou v parapaddleboardingu. Povídali jsme si o našich plánech…opekli špekáčky a podělili se s dalšími náhodnými návštěvníky…společně jsme si užili pár hodin v úžasném prostoru, v prostoru, o jehož návštěvě většina vozíčkářů, pro očekávanou náročnost, vůbec neuvažuje. My jsme si tím potvrdili, že naše „vozíčkářské“ plány mají smysl. Alena Jančíková, Anička Krátká a zákládající člen spolku Aktivně s vozíkem z.s. Míra Šperk nám s tím jistě pomohou…a to ne jenom pro ten špekáček.
Letošní archeologický výzkum 6. – 17. 9. 2021 přinesl opět spoustu nálezů od zlomků keramiky, kovů, kostí či spálených dřev. Účastníci studentské praxe se s svým vedením z Archeologického ústavu FF JČU datují nálezy do osídlení před vznikem hradu, tedy do 13. století a zároveň se zde našli pozůstatky i pravěkého osídlení. Díky technologii, kombinující znalosti matematiků, geodetů, archeologů a památkářů, je dnes Karlův Hrádek otevřenou učebnicí archeologie pro špičkové vědce, jakými je archeolog profesor Rudolf Krajíc, geofyzik Jiří Šindelář a jejich tým, pro historika a archiváře Daniela Kováře, archeology Martina Ptáka a Ondřeje Chvojku, a především pro studenty archeologie FF JčU.
Během letních měsíců jsme uspořádali celkem 4 komentované prohlídky pro děti z příměstských táborů. Dvě odpoledne jsme zpestřily program o divadelní představení muzikálového příběhu Kocour Modroočko. Hlavními interprety byli mladí členové Divadelního spolku Křížžáci a hosté ze souboru Komorní studio České Budějovice v dramatizaci a režii Jiřího Untermüllera podle knižní předlohy Josefe Koláře a hudebního zpracování Marka Ebena. Představení byla podpořena Jihočeským krajem v rámci projektu “Kulturní program na Karlově Hrádku”.
V rámci archeologického výzkumu, který proběhne ve dnech 6. – 17. září 2021, připravil Archeologický ústav FF Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích pro své studenty i pro širokou veřejnost cyklus přednášek o nových archeologických výzkumech a dne 16. 9. 2021 se ve 14.00 hod. uskuteční „Den otevřených dveří“ s prohlídkou výsledků výzkumu přímo v terénu. Již nyní se terén na nádvoří připravuje pro archeologický výzkum, proto dbejte zvýšené opatrnosti při pohybu v tomto prostoru. Do označeného prostoru bude vstup zakázán.
Během srpna bude na Karlově Hrádku zahájena další etapa konzervace zdí za finanční podpory z programu Kulturní dědictví Jihočeského kraje a z programu Ministerstva kultury Záchrana architektonického dědictví. Hrádek bude stále přístupný veřejnosti, jen je třeba dbát zvýšené pozornosti a bezpečnosti pohybu. Práce budou probíhat od srpna do podzimních měsíců.
Na začátku září naváže na sérii komentovaných prohlídek v rámci celostátní akce Archeologické léto, koordinované Archeologickými ústavy AV ČR v Praze a v Brně, další etapa archeologického výzkumu Archeologického ústavu Filozofické fakulty Jihočeského univerzity v Českých Budějovicích. Od 6. do 17. září 2021 zde bude probíhat terénní praxe studentů archeologie. V rámci praxe plánujeme pro veřejnost: ve středu 8. 9. od 19 hodin – cyklus přednášek o středověké archeologii v přednáškovém sále hotelu Relax v Purkarci ve čtvrtek 9. 9. od 14 hodin – Poslední komentovaná prohlídka v rámci Archeologického léta ve čtvrtek 16. 9. od 14 hodin – Den otevřených dveří – na konci archeologického výzkumu
Sobotní zahájení sezóny se vydařilo. Pan farář požehnal nové lávce a úspěšné sezóně. Děkujeme hostům, že přišli a že podporují naše aktivity na Karlově Hrádku. Děkujeme účinkujícím, že připravili pestrý program, a děkujeme také těm, kteří technicky zajistili plynulý průběh akce. Můžete se těšit i na další akce, o kterých Vás budeme zde a na https://www.facebook.com/karluvhradek průběžně informovat.
Turistické známky Karlova hrádku jsou na světě. Spolu s turistickou nálepkou je můžete zakoupit v Infocentru v Hluboké nad Vltavou. Přijďte si pro další kousek do vaší sbírky.
Spolek Karlův Hrádek Vás srdečně zve na akci Zahájení sezóny na Karlově hrádku v sobotu 12. června 2021. Čeká Vás bohatý program v jedinečném prostředí karlovské památky, tentokrát věnovaný lovu a lesnictví. Začínáme v 9.30 modlitbou u kříže sv. Erasma s Otcem Tomasem van Zavrelem v předhradí. V 10 hodin slavnostně přivítáme zástupce města a partnery projektu oživení Karlova hrádku, abychom posléze otevřeli nově zrekonstruovaný mostek a symbolicky celou letošní hlubockou sezónu. Během celého dne představí svou činnost organizace jako Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství NZM Ohrada, Lesy ČR – LS Hluboká, Cech Sv. Huberta z Novohradska a Hluboká v pohybu. V přehradí budou po celou dobu akce připravena stanoviště, kde si mohou děti i dospělí zábavnou a naučnou formou rozšířit své znalosti z oborů lesnictví, myslivosti, ochrany přírody, přežití a pohybu v přírodě. Nebude chybět také živá muzika, občerstvení, opékání špekáčků a dobré hlubocké pivo. Těšíme se na vás, ať už dorazíte pěšky, na kole nebo po vodě! Jindřich Soukal předseda spolku Karlův Hrádek z.s.
Během loňských podzimních měsíců, probíhaly na Karlově hrádku výzkumné a dokumentační práce vnějšího zdiva hradu. Jedná se o další etapu podrobné dokumentaci hradu ve 3D. Byla k tomu využita kombinace polární metody zaměření, laserového skenování a vícesnímkové digitální fotogrammetrie. V terénní i výpočetní fázi projektu bylo postupováno dle zavedených metodik pro dokumentaci památkových objektů, které využívají odborníci p. Jiří Šindelář a prof. Rudolf Krajíc při své práci. Realizace tohoto projektu spolku Karlův Hrádek z.s. proběhla díky nadačnímu příspěvku Nadace ČEZ. Děkujeme
Čištění předhradí, přístupové cesty a ptačí budky | Karlův hrádek
Na Karlově hrádku se pořád něco děje. Na základě domluvy o spolupráci Lesy ČR začaly pilně “čistit les” v předhradí. Purkarečtí dobrovolní hasiči společně s naším členem p. Kinským zase prořezávají a čistí přístupovou cestu, která vede k hrádku od cyklostezky. Hlubočtí nadšenci vyrábějí ptačí budky, které budou již brzy rozvěšeny po vnějším valu kolem zříceniny a vy budete moct pozorovat jejich nájemce při hnízdění. Děkujeme všem, kteří se na těchto aktivitách podílejí. Purkareckým hasičům, p. Kinskému a jeho synovi, hlubockým dobrovolníkům a Machart Marine za poskytnutí materiálu a zázemí pro výrobu budek.
Chtěli bychom poděkovat všem za dosavadní spolupráci na projektu Karlův hrádek, a zároveň nám přeji i v novém roce další zajímavé aktivity, při kterých se budeme potkávat.
Od pondělí 24. srpna 2020 bude na Karlově hrádku zahájena další etapa konzervace zdí. Dnes se sešli zástupci investora, realizátora a stavebního dozoru, aby si předali stavbu. Hrádek nebude celý uzavřen, nicméně prosím dbejte bezpečnosti a kolem dotčených stěn se pohybujte opatrně. Konzervace stěn (zakresleno v plánku) č. 2, 3, 4 bude provedena za finančního přispění Jihočeského kraje a stěny č. 26, 30 za podpory Ministerstva kultury. Práce budou probíhat v průběhu srpna a podzimních měsíců.
V pátek 14. 8. 2020 si v rámci tréninku mladí hlubočtí fotbalisté vyrazili pěšky z Hluboké na Karlův hrádek, kde jsme je opět přivítali komentovanou prohlídkou. Svůj dnešní výlet zakončili sestupem k molu a osvěžující plavbou zpět na Hlubokou.
Během pátečního odpoledne 24. 7. 2020 nám vyprávěla poutavý příběh o princezně, králi, skřítcích, pomoci druhým a neopodstatněném strachu Eliščina pohádka v podání loutkového divadla Já to jsem. Představení doprovázené písničkami se líbilo nejen dětem, ale i dospělým.
V pátek 24. 7. 2020 jsme poprvé na Karlově hrádku přivítali děti z příměstského tábora, které absolvovaly komentovanou prohlídku zříceniny. Průvodce je seznámil se základní historií i současností vč. zajímavostí jako je hledání vody pomocí proutku nebo počítání letokruhů na pařezu téměř 160 letého smrku. Vyplnění kvízových otázek a úkolů pro ně byla hračka, protože dobře naslouchaly a po průzkumu okolí si odpovědi dokázaly najít. Odměnou jim byla “medaile Karlova hrádku” a loutkové divadlo. Na oplátku nám zde ponechaly své skřítky pomocníčky, kteří nám pomohu v konzervaci zdí jako tomu bylo v oblíbeném dětském filmu “Ať žijí duchové”. Další prohlídky proběhnou následující 3 prázdninové pátky.
V neděli 28. června proběhla, za účasti cca šedesáti lidí, pouť ke Karlově hrádku, kde Otec Tomas van Zavrel požehnal novému kříži věnovanému sv. Erasmovi, patronovi vodáků, námořníků a šífařů. Kříž společně s lavičkou jsou umístěny na klidné vyhlídce nad řekou. Po požehnání kříži následovala zajímavá přednáška Otce Tomase na téma symboliky kříže v historii. Akci a občerstvení zaštítili purkarečtí dobrovolní hasiči, instalaci kříže zajistilo Stavitelství Vácha. Celou akci, včetně pořízení kříže zorganizoval Spolek Karlův hrádek z.s. Děkujeme všem za spolupráci a přejeme klidné rozjímání. Za spolek Karlův Hrádek z.s předseda Jindřich Soukal
usnesení KS o zápisu spolku (5.5.20)